Brezilya'da kadınlar aşırı sağcı aday Jair Bolsonaro’ya karşı protesto düzenledi: #ODeğil

Tarih: 
Ekim, 2018
Ülke: 
Brezilya

Brezilya’da birçok şehirde, başkanlık seçimlerinde aday olan "aşırı sağcı" Jair Bolsonaro’ya karşı yürüyüşler düzenlendi. Protesto eylemlerinin öncülüğünü, Sao Paolo ve Rio De Janerio gibi büyük kentlerdeki kadınlar üstlendi.

6 Ekim'de sokaklarda protesto gösterisi düzenleyen kadınlar, ayrıca sosyal medyada #EleNao (#ODeğil) etiketleriyle Bolsonaro’ya karşı kampanyalar başlattı.

Protestolara katılan kadınlar, Bolsonaro'nun Brezilya’da 1964 ve 1985 yılları arası yaşanan askeri darbeden övgüyle bahsetmesinden rahatsız olduklarını ifade etti. Eylemciler ayrıca, Bolsonaro’nun demokrasi ve özgürlüğe aykırı bir lider olduğunu savundu.

Diğer yandan Bolsonaro, Cuma günü yaptığı açıklamada seçimleri sadece kazanması halinde geçerli kabul edeceğini kamuoyuna duyurdu.

Rio De Jenairo’nun ilk LGBT belediye meclisi üyesi olarak bilinen Sosyalizm ve Özgürlük Partisi üyesi David Miranda; “Bugün meydanlara çıkarak eylem yapmak çok önemli. Bolsonaro’nun söylemleri ırkçı, kadın düşmanı ve bir o kadar da homofobik. Bolsonaro’ya "Hayır" demeliyiz.

Halk diktatörlük rejimini hala hatırlıyor, kaldı ki kendisi bu rejimin diktatörlük olmadığını savundu. Burada toplanan insanlar demokrasiyi savunuyor ve Bolsonaro’nun başkan olmasını istemiyor.” ifadelerine yer verdi.

Gösterilere katılan bir eylemci: “Bugün sokaktayım çünkü askeri diktatörlük dönemine dönmek istemiyorum. Aşırı sağcı aday Bolsonaro faşist, maço ve ve homofobik.” dedi.

Kaynak: EN