Facebook iş ilanı reklamlarında cinsiyet ayrımcılığıyla suçlanıyor

Tarih: 
Eylül, 2018

Kamyon sürücüsü, çatıcı, polislik yani tüm işler erkekler için. En azından Facebook'un önerdiği iş ilanları öyle görünüyor.

18 Eylül'de Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği (ACLU), ABD Eşit Fırsat Eşitliği Komisyonu'na (EEOC) Facebook'un reklam sisteminin işverenlerin cinsiyete dayalı iş ilanlarını hedeflemesine izin verdiğini iddia eden bir şikayette bulundu.

Özellikle, şikâyet  geleneksel olarak erkek ağırlıklı kabul edilen meslekler için reklam gösterilmeyen Ohio, Pennsylvania ve Illinois eyaletlerindeki üç kadının başvurusuna atıfta bulunuyor.

Şikayet, Facebook'ta iş ilanlarını yayınlayan 10 farklı işverenin altını çiziyor - mekanik, çatı tamircisi ve güvenlik mühendisi gibi roller için - ancak reklamı kimlerin görebileceğini kontrol etmek için sosyal ağın hedefleme sistemini kullanılıyor.

Bir örnekte, bu hedefleme bir işin “25 ila 35 yaşları” olan erkekler tarafından tercih edilmesi ve Philadelphia, Pennsylvania yakınlarında yaşaması gerektiği anlamına geliyordu.

Bu yılın başlarında araştırmacı gazetecilik sitesi, okuyucuların gördükleri Facebook reklamları hakkında veri toplamak için kullanabilecekleri bir araç yayınladılar ve bu bilgileri analiz için doğrudan ProPublica'ya gönderdiler.

Bu yöntemi kullanarak site, Uber ile iş yapmak için ABD'nin etrafındaki düzinelerce şehirde özellikle erkeklerin hedeflendiğini belirtti.

Bu sonuç, Uber'in işe alma kolu tarafından yerleştirilen 91 reklamdan oluşuyordu. Yalnızca bir tanesi özellikle kadınlara yönelikti, üç tanesi de herhangi bir özel cinsiyet hedeflemiyordu. Kalanlar sadece erkekler tarafından görülmek üzere tasarlandı.

Kaynak: BBC