Myanmar askerleri bebeğini kucağından alıp ateşe attılar

Tarih: 
Ekim, 2017
Ülke: 
Myanmar

Nehrin diğer tarafına geçme telaşında olan yüzlerce kadın, askerler tarafından durduruldu. Silahlı askerler kaçanlara hareket etmemeleri emrini verdi. Askerler elinde bebeği olan bir kadına odaklandı. Bunu fark eden kadın kucağındaki bebeği daha sıkı kavramaya başladı. Askerler "sen" diye bağırdı. Kadın daha da korkmuştu. Birkaç saniye sonra kadını bir darbe ile etkisiz hale getiren askerler kucağındaki bebeği alarak ateşe attı.

Bu sözler Bangladeş‘e sığınan Arakanlı Müslümanların New York Times muhabirine anlattıkları başından geçen hikayelerden sadece biri. Gazete muhabiri Jeffrey Gettlement’ın aktardığı olaya göre annesini, iki kız kardeşini, erkek kardeşini ve en sonunda bebeğini gözleri önünde kaybeden bir anne üstüne bir de askerler tarafından tecavüze uğruyordu.

BM'ye göre Rohingyalar dünyada en fazla zülme uğrayan etnik topluluk olarak kabul ediliyor. Bangladeş‘e sığınanların sayısı 500 bini aştı. Kaldıkları kamplarda yaşam mücadelesi veriyorlar. Zulümden kurtulmuş gibi görünseler de yaşadıkları acıları unutmaları imkansız.

Kaynak: http://tr.euronews.com/2017/10/12/bebegini-kucagindan-alip-atese-attilar
https://www.nytimes.com/2017/10/11/world/asia/rohingya-myanmar-atrocitie...