İsrail askerleri Filistinli sivili mülteci kampının içinde vurarak öldürdü

Tarih: 
Nisan, 2019
Ülke: 
İsrail

1 Nisan 2019 gecesi İsrail askerleri Kudüs'teki bir mülteci kampında üç Filistinli kardeşi tutuklamak istedi. Askerler, 23 yaşındaki Muhammed Adwan'ın sürdüğü arabayı yakın mesafeden silahla taradı. Adwan, olay yerinde hayatını kaybederken iki kardeşi de yaralandı. 

Mülteci kampındaki görgü tanıkları, İsrail askerlerinin yaralı kardeşleri almak için gelen ambulansın kampa girişine de uzun süre müsaade etmediğini belirtti. 

İsrail, Filistin'İn Batı Şeria Bölgesi'ni 1967 yılındaki 6 Gün Savaşları'ndan bu yana işgal altında tutuyor. 600,000'den fazla İsrailli yerleşimci bu bölge ve Doğu Kudüs'te bulunan yerleşim yerlerinde yaşıyor. 

İşgaş altındaki Batı Şeria'da bulunan bütün yerleşim yerleri uluslararası hukuk nazarında yasadışı olarak kabul ediliyor, özellikle işgalci kuvvetin kendi vatandaşlarını işgal ettiği bölgeye yerleştirmesini açıkça yasaklayan Cenevre Sözleşmesi'nin 49. maddesine göre.

İsrail Ordusu ve yerleşimcilerinin, işgal altındaki bölgelerde yaşayan Filistinlilere ve malvarlıklarına dönük saldırıları Batı Şeria'da rutin hale gelmiş durumda.