BM: Fransa'daki peçe yasağı insan hakları ihlali

Tarih: 
Ekim, 2018
Ülke: 
Fransa

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Komitesi, Fransa'daki peçe yasağının insan hakları ve dini özgürlüğün ihlali olduğunu hükmetti.

Fransa'da 2012 yılında peçe giydikleri için yargılanan ve mahkum edilen iki Müslüman kadının 2016 yılında Komite'ye yaptıkları başvuru karara bağlandı.

BM İnsan Hakları Komitesinden yapılan yazılı açıklamada, Fransa’da 11 Ekim 2010'da yürürlüğe giren yasayla, kamuya açık yerlerde yüzü kapalı giysilerle dolaşılmasına "güvenlik gerekçesiyle" yasak getirildiği hatırlatıldı.

Peçe taktıkları ve vücudun tamamını kapatan çarşaf giydikleri için ceza alan iki kadının başvurusunu inceleyen Komite, verdiği kararda Fransa'daki yasağın insan hakları ve dini özgürlüğün ihlali anlamına geldiğini bildirdi.

Kararın ardından, Fransa'nın 180 gün içinde rapor hazırlayarak Komite kararının uygulanması için attığı adımları bildirmesi gerekiyor. Bu adımların içerisinde, başvuruları haklı bulunan iki Müslüman kadına tazminat ödenmesi ve 2010'da getirilen yasağın gözden geçirilmesi de dahil gelecekte benzer ihlallerin önlenmesi için alınan tedbirler yer alıyor.

Komite tarafından alınan karar, Fransız hükümetine yasayı değiştirmesi için zorunluluk getirmiyor. Ancak kararın, peçe yasağının kaldırılması yönünde Fransız hükümeti üzerinde baskı oluşturacağı belirtiliyor.

Açıklamada Komite'nin, "Fransa'nın peçe yasağının neden gerekli olduğunu yeteri kadar açıklayamadığını tespit ettiği" vurgulanarak yasağın iki Müslüman kadının dini inançlarının gereğini yerine getirmelerine "orantısız" şekilde zarar verdiğinin altı çizildi.

Komitenin ayrıca söz konusu yasağın, peçe takan Müslüman kadınların kamu hizmetlerine erişimini engelleyecek, onları marjinalleştirecek ve evlerine hapsettirecek olumsuz etkileri olabileceği sonucuna vardığı kaydedildi.

Kaynak: AA