Siyonist İsrail güçleri 15 Filistinliyi gözaltına aldı

İsrail Filistin yahudi
Tarih: 
Ocak, 2021
Ülke: 
İsrail

Siyonist İsrail güçleri işgal altındaki Batı Şeria'da 15 Filistinliyi gözaltına aldı

Siyonist İsrail güçleri Filistinlilere zulmetmeye devam ediyor. İşgalci İsrail askerleri, işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te neredeyse her gün Filistinlilerin evlerine baskın düzenliyor. Filistinliler sudan sebeplerle gözaltına alınıyor. Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te Filistinlilerin gözaltına alınması artık sıradan hale gelmiş durumda. Ayrıca İsrail güçleri kadın-çocuk ayırt etmiyor ve onları da gözaltına alıyor. Filistinliler günlerce gözaltı merkezlerinde tutuluyor. İsrail askerleri son olarak işgal altındaki Batı Şeria'da 15 Filistinliyi gözaltına aldı. Olayla ilgili Filistin Esirler Cemiyeti, yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, İsrail askerlerinin gece saatlerinde başta Cenin ve Tulkerim kentleri olmak üzere Batı Şeria'nın bazı bölgelerine baskın düzenlediği bildirildi. 15 Filistinlinin gözaltına alındığı, gözaltına alınanlar arasında işgal altındaki Doğu Kudüs’ten kişilerin de bulunduğu belirtildi.

Siyonist İsrail güçleri Filistinlilerin tarım arazilerini de tahrip etti

Siyonist İsrail güçleri, Filistinlileri gözaltına almakla da kalmıyor. Filistinlilere maddi ve manevi her türlü zararı veriyor. İsrail güçleri, Filistinlilere yıldırma politikası uygulayıp onları göçe zorluyor. Filistinlilerin tek geçim kaynağı olan zeytin bahçeleri neredeyse her gün Yahudi yerleşimciler tarafından kundaklanırken, İsrail güçleri de onlara çanak tutuyor. Hatta bununla da kalmayıp kendileri de Filistinlilerin tarım arazilerine zarar veriyor. Geçtiğimiz günlerde işgal altındaki Batı Şeria’nın Beytullahim kentine bağlı Takku beldesinde, Filistinlilere ait tarım amaçlı kullanılan bir fidanlığı tahrip ettiler. Takku Belde Belediye Başkanı Teysir Ebu Muferreh AA muhabirine açıklamalarda bulunarak, İsrail askerlerinin beldeye baskın düzenlediğini bildirdi. Muferreh, siyonist güçlerin fidanlığı tahrip ettiğini ve turunçgil ağaçlarını da kırdığını söyledi.

Siyonist İsrail güçleri Yahudi Yerleşimcilere destek oluyor

İsrail'in 1967'de işgal ettiği Batı Şeria'da 250'den fazla yasa dışı Yahudi yerleşim birimi kuruldu. Batı şeria'da yaşayan 400 binden fazla Yahudi yerleşimci, işgal altındaki Batı Şeria'da ikamet eden Filistinliler için hayatı daha da zorlaştırıyor. Yahudi yerleşimciler Filistinlilere neredeyse her gün saldırıyor. Filistinlilerin topraklarını ele geçirmeye çalışıyorlar. 27 Kasım 2020 tarihinde, Yahudi yerleşimciler işgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah kentinde Filistinli çiftçilerin bahçelerine saldırıp yüzlerce üzüm ağacını sökmüştü. Filistinli çiftçi Nidal Rebi bir grup Yahudi yerleşimcinin Batı Şeria’nın Ramallah kentine bağlı Turmusiya beldesinde kendisine ait çiftliğe saldırdığını söylemişti. Rebi Yahudi yerleşimcilerin 300’den fazla üzüm ağacını söktüğünü belirtmişti. Ayrıca sulama sistemi ile su deposunu tahrip ettiklerini ve çiftliğin çevresindeki çitleri yıktıklarını da dile getirmişti. Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki topraklarda bulunan tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor. Siyonist İsrail güçleri de Yahudi yerleşimcilere destek oluyor. Yahudi yerleşimcilerin Filistinlilere karşı yaptığı her eylemde onlara destek oluyorlar. Filistinlilere birlikte saldırıyorlar.

Kaynak: STAR