Japonya ticari balina avcılığına yeniden başlıyor

Tarih: 
Aralık, 2018
Ülke: 
Japonya

Japonya, hayvan hakları savunucuları ve çevrecilerin tepkilerine rağmen yaklaşık 30 yıllık balina avlama yasağını kaldırıyor. Temmuz 2019'dan itibaren balina avcılığına başlanacağı duyuruldu.

Tokyo, 1986'da balinaların neslinin korunması için ticari av yasağı getiren Uluslararası Balina Avcılığı Komisyonu'ndan (IWC) çıkacağını açıkladı. Japonya, 1951 yılından bu yana Komisyon üyesiydi.

Japon yetkililer balina yemenin ülke kültürünün bir parçası olduğunu savunuyor.

"Bilimsel araştırma (!)" gerekçesiyle Japonya'da yıllarca balina avcılığı yapılmıştı. Balinaların etleri de satılıyordu.

Tokyo'nun ticari balina avcılığına getirilen yasağın kaldırılmasına karşı çıkan çevreciler ve hayvan hakları savunucuları bu kararın çok ciddi sonuçları olacağı konusunda uyarıyor.

Yasağın kaldırılması, IWC koruması altındaki minke balinaları gibi çok sayıda farklı balina türünün de serbestçe avlanabileceği anlamına geliyor.

Hükümet sözcüsü Yoshihide Suga, ticari balina avcılığının Japon karasuları ve ekonomik bölgesiyle sınırlı kalacağını söyledi.

Dolayısıyla Japonya, Antarktika sularında ve güney yarımkürede avlanamayacak.

Japon hükümetinden av yasağının kalkacağı açıklaması gelmeden önce açıklama yapan Avustralya'daki Uluslararası İnsan Toplumu Başkanı Nicola Beynon, Japonya'nın "uluslararası hukuk sınırları dışında davrandığını" söyledi.

Greenpeace'in Japonya temsilciliği hükümete kararı yeniden değerlendirmeleri uyarısı yaptı ve Haziran'da G20 zirvesine ev sahipliği yapacak Japonya'nın eleştirilerin hedefinde olabileceğini söyledi.

Kaynak: BBC