İsrail sivil toplum kuruluşlarına yönelik bir kara liste çıkardı

Tarih: 
Ocak, 2018
Ülke: 
İsrail

İsrail'in devlet zulmüne bir tepki olarak ortaya çıkan BTC (Boykot, Tecrit ve Cezalar) kampanyası ve hareketi İsrail'i rahatsız etti. Bu sebeple İsrail pazar günü hangi sivil toplum kuruluşu ve akitivistlerinin ülkeye girişine mâni olunacağına dair bir liste yayımladı. İsrail Stratejik İlişkiler Bakanlığı'nın yayımladığı belgede yirmi sivil toplum kuruluşunun adı geçti. Mezkur yirmi STK'nın İsrail'e yönelik boykot, tecrit ve ceza talepleri olduğundan dolayı bu yirmi kuruluşun üyelerinin İsrail'e girişine yasak getirildi.

Liste ağırlıklı birincil olarak Avrupalı ülkelerin kuruluş ve üyelerini, ikincil olaraksa ABD'li ve Latin Amerika'lı üyeleri ve kuruluları kapsadı.

Kara listede adı geçen kuruluşlar şöyle:

Avrupalı kuruluşlar
Fransa-Filistin Dayanışması Derneği, BTC Fransa, BTC İtalya, Filistin için Avrupa Komiteleri ve Dernekleri Birliği, El-Aksa Dostları, İrlanda-Filistin Dayanışması Kampanyası, Norveç Filistin Komitesi, İsveç Filistin Dayanışması Derneği, Filistin Dayanışması Kampanyası, Fakirlikle Mücadele, BTC Kampanyası Almanya.

Amerikalı kuruluşlar

Amerikalı Dostlar Hizmeti Komitesi, Filistin için Amerikalı Müslümanlar, Code Pink, Barış için Yahudi Sesi, Filistin'de Adalet için Uluslar arası Öğrenciler, Filistinliler'in Hakları için ABD Kampanyası.

Diğerleri

BTC Şili, BTC Güney Afrika, BTC Milli Komitesi.

Kaynak: Haaretz